poniedziałek, 27 lipca 2009
niedziela, 5 lipca 2009
Jaskinia Szmaragdowa
DLUGOSC ? 218 m.
GLEBOKOSC 23 (-15,5 +7,5m) (w tym 5 m glebokosci jeziorko)
WYSOKOSC OTWORU 200 m npm
POLOZENIE OTWORU Rudniki k/ Czestochowy
Jaskinia jest jednym z wiekszych i ciekawszych odkryc na Jurze ostatnich lat. Niewatpliwie najwieksza jej atrakcja jest podziemne jezioro o znacznych jak na ten rejon, a nawet na cala Polske rozmiarach (W jaskiniach jurajskich wode spotyka sie bardzo rzadko). Korytarze jaskini maja myty charakter, a wystepujace licznie w scianach skamienialosci i krzemienne buly nadaja jej bardzo ciekawy charakter.
www.sktj.pl
W starym nieczynnym kamieniołomie znajduje się obmurowany otwór. Do jaskini weszliśmy juz przyzwyczajeni do ciemności - zaczęliśmy ok. 1 w nocy, więc czołówki towarzyszyły nam już w drodze. Tym razem było nas 7, więc dosyć długo przeciskaliśmy się na węższych odcinkach. Plus plecaki z pontonem i materacem, bo planowaliśmy przeprawić się przez jeziorko. Woda 4 stopnie... ja może innym razem.
Niezła jaskinia, trochę adrenaliny. I to niepodobne do żadnego innego uczucie, kiedy wychodzi sie potem na światło dzienne. Zupełnie jakby ... człowiek kolejny raz przychodził na świat.
czwartek, 11 czerwca 2009
Jura
Dla niektórych długi weekend, a dla mnie przerwa w sesji - zaczęła się krótkim wypadem na Jurę. 10 czerwca po 23:00 wyjechała ekipa z Żor, a ja dołączyłam w Katowicach. W Mirowie byliśmy przed 2 nad ranem i zaczęliśmy od Jaskini Suchej. Kiedy wyszliśmy, było już widać zbliżający się wschód. Następnie przeszliśmy Szczelinę Piętrową - 6-godzinne zmagania ze spadami, wąskimi korytarzami, zawaliskami i progami były warte tego wysiłku...
PIĘTROWA SZCZELINA
Posiada łączną długość 428 m (7 miejsce na Jurze) i głębokość 45 m, co stanowi, że do niedawna była najgłębszą na Jurze, a obecnie po odkryciu kolejnych nieznanych wcześniej korytarzy w J. Studnisko i w J. Januszkowa Szczelina obejmuje 3 miejsce pod tym względem.
Dzięki temu, iż wejście do niej jest możliwe wyłącznie dla zaawansowanych speleologów przy użyciu profesjonalnego sprzętu, w jej końcowej partii zachowały się korytarze z bogatymi naciekami kalcytowymi o czerwonej barwie. W pobliżu znajduje się również J. Kamiennego Gradu.
z IT-JURA.PL
wtorek, 9 czerwca 2009
Katowice trochę inaczej
Subskrybuj:
Posty (Atom)